Fissür Örtücü

Fissür Örtücü

Fissür ne demektir?

Süt ve daimi azı dişlerimizin çiğneyici yüzeylerindeki girinti ve oluklara ''fissür'' denir. Bu bölgeler hem arka grup dişler olması ile hem de temizlenmesi zor ve yiyecek birikimi yüksek alanlar olduğundan, çürüğe en elverişli diş bölgeleridir. 

Fissür Örtücü nedir?

Fissür dediğimiz bu girinti ve olukların jel gibi bir materyalle doldurulup özel ışıkla sertleştirilmesi işlemidir. Bir çeşit dolgudur. Koruyucu tedavi olarak geçer. 

Hangi dişlere yapılabilir?

Süt azı dişlerine, daimi küçük azı ve büyük azı dişlerine yapılabilir.

Kaç yaşından itibaren uygulanabilir?

3 yaşından itibaren (bütün süt dişlerinin sürmüş olduğu yaş) uygulanabilir.

Kalıcılığı ne kadardır? Tekrar yaptırmak gerekir mi?

Süt dişlerine yapılanlar dişler düşene kadar kalır. Daimi dişlere yapılan uygulamalarda aşınmalar minik kırılmalar harici süresiz kullanımı mümkündür. Düzenli kontrollerde; aşınma, minik kırıklar, düşmeler hekim tarafından düzeltilir veya yenilenir.

Zor bir tedavi midir? Çocuklar tarafından tolare edilebilirliği nedir?

Ağrı, acı olmadığından ve çoğu zaman dişlerden mekanik aşındırma bile yapılmadığından oldukça kolay bir tedavidir. İşlem süresi kısadır. Küçük çocuklara bile çok rahatlıkla uygulanabilir. 

Pahalı bir tedavi midir?

Fissür örtücüler normal dolgulara oranla daha az maliyetli işlemlerdir. Koruyucu ve önleyici bir tedavi olduğundan ilerde oluşabilecek diş sorunlarını önleyebileceği için de uygun maliyetli bir tedavi seçeneğidir.

Makaleyi Yazan Hekim: Dr. Reyhan Durmuş

Dentgroup Kids Online Randevu Al
DG Klinik
01
DG Doktor
02
Doktor Seçiniz