Neden Ortodontik Tedavi?

Toplumumuzda insanlar ortodonti uzmanına sıklıkla estetik kaygılarla başvururlar. Oysaki ortodonti tedavilerin estetiğin sağlanmasının dışında birçok yararlı etkisi bulunmaktadır.

Çapraşık dişlerin yarattığı en büyük problemlerin başında temizleme zorluğu gelmektedir. Temizliğin zor olduğu ağızlarda çürüğe ve diş eti hastalıklarına yakalanma olasılığı çok artmaktadır.

Ağız solunumu ve parmak emme gibi kötü alışkanlığı olan çocuklarda üst ve alt keser dişleri arasında bir boşluk oluşur. Buna ön açık kapanış denir. Ön açık kapanışı olan çocuklarda uyku sırasında ağız açık kalır ve tükürük buharlaşır bunun sonucunda ağız kuruluğu ve buna bağlı çürükler oluşur.

Ön açık kapanışı olan çocuklarda konuşmada bazı sesler doğru çıkmayabilir. Ortodontik tedavi fonasyonun düzelmesinde olumlu katkı sağlayabilir.

Dişler düzgün kapanmadığı durumlarda dişlerin üst yüzeylerinde erozyona benzer aşınmalar görülebilir.

Kapanış bozukluklarında çiğneme kuvveti dişlerde düzgün ve eşit olarak dağılmayabilir. Bunun sonucunda çene eklemi problemleri (Temporo Mandibular Eklem Rahatsızlıkları) baş gösterebilir. Bu gibi durumlarda ortodontik tedavi bu problemi %100 çözmeyebilir fakat mutlaka kapanış düzeltildiğinde çene eklemlerinde olumlu katkısı olacaktır. Bazı durumlarda çene eklemi uzmanları ile ortodontist beraber çalışabilir.