İLK DİŞ ÇIKAR, BAKIM BAŞLAR

O ilk dişin heyecanı! Anne babalar sevinçle karşılarken çocuk için keşfedilmesi muhteşem bir dönem başlar. Önüne geleni ısırır, kemirir, dişler… Bu ilk göz ağrısına iyi bakmak gerekir. Aslında çocuk (bebek) için olduğu kadar anne baba için de soru işaretlerinin, yeni merakların belirdiği bir dönemdir ilk dişin çıkışı.

Biz çocuk diş hekimleri “İlk diş çıkar, bakım başlar.” deriz. Ebeveynlerin çoğu kendi deneyimlerinden edindikleri korkulardan dolayı aslında hiçbir fikri olmayan çocuklarına “Korkma, hiç acımayacak.” diyerek onları telkin ettiğini zannederken onlara korkulacak bir tehlike olduğunu düşündürtür. Biz çocuk diş hekimleri olarak çocuğun bu ilk deneyimini çok önemseriz, çünkü ona bir ömür boyu sürecek ağız bakımı bilinci aşılamak tedaviyi korkutarak değil sevdirerek yapmaktan geçer.

Ailenin ilk dişlerin çıkmasında yapabileceklerinin yanı sıra muhakkak uzman çocuk diş hekiminin genel muayene için çocuğu görmesi gerekir. Aileyi ağız bakımı ve ilerleyen süreçle ilgili bilgilendirirken çocuğun (bebeğin) da ağız ve diş yapısı muayene edilmiş olur.

Dijital Anestezi

Günümüz teknolojisinde artık diş iğneleri yerini dijital iğnelere bırakmıştır. Dijital anestezi veya dijital iğne dediğimiz sistemi eski sistem iğnelerden ayıran farkı, hemen hemen hiç ağrı oluşturmamalarıdır. Dijital iğneler kişilerin doku basıncına göre anestezik maddeyi zerk eder. Bu yüzden de dijital iğnelerde basınç hissi az olur ve hastalar ağrıyı hissetmezler.

Kullanılan anestezik madde yine aynıdır.