Çocuklarda Kuron Kaplama

Çocuklarda Kuron Kaplama

Kuron uygulaması nedir?  

Halk arasında kaplama olarak bilinen kuron uygulamaları, çok fazla madde kaybı olan, birden fazla yüzeyinde çürük bulunan ya da yapısal olarak güçsüz olan dişlerde tercih edilen, tüm dişi şapka gibi saran bir uygulamadır. 

Süt dişlerine uygulanabilir mi?

Süt dişleri için özel üretilen prefabrike (hazır) kuronlar vardır. Zamanla gelişmekle beraber 1950'lerden beri çocuklara uygulanmaktadır. Dişte gerekli hazırlık yapıldıktan sonra hem azı hem de kesici dişlere kuron uygulanabilmektedir. Prefababrike oldukları için herhangi bir ölçü işlemine gerek duyulmadan kısa süre içinde uygulanabilmektedir.

Dolguya göre ne gibi avantajları vardır?

Kanal tedavisi, amputasyon gibi işlemler görmüş madde kaybı çok olan dişlerde uygulandığında dolguya göre çok daha uzun ömürlüdür. Doğal dişi taklit ettiği için diğer dişlerin kontakt noktaları ile daha uyumludur. Çiğneme sırasında fonksiyon görür. Daha sağlamdır. Doku dostu metallerden üretilmişlerdir. Dişi tümü ile sardıklarından dişin başka bir yüzeyinden çürümesi gibi bir sorunla karşılaşılmamaktadır. 

Süt dişi sallanıp düşecek, peki kuronlar ?

Kuronlar dişlerin üstüne yapıştırıldığı için, dişlerin düşme zamanları geldiğinde dişle beraber düşecektir. Ayrıca bir işlem uygulanmasına gerek yoktur. 

Hangi durumlarda kuron uygulanır?

  • Çürük süt ve kalıcı dişlere amputasyon ya da kanal tedavisi yapıldıktan sonra diş dolgusu yerine,
  • Biberon çürüğünün (erken çocukluk çağı çürükleri) tedavisinde,
  • Travma ile oluşan kırıkların tedavisinde,
  • Süt dişi altındaki sürekli dişlerdeki germ eksikliği olduğu durumlarda,
  • Genetik ya da çevresel faktörlerin sebep olduğu defektli dişlerin tedavisinde,
  • MIH' lı dişlerin tedavisinde,
  • Atrisyon, abrazyon ya da erozyon nedeni ile madde kaybına uğramış 
dişleri korumak ve restore etmek amacı ile 

Süt dişleri için tek çeşit kuron mu vardır ?

Hayır! Hem materyal hem marka hem görünüm olarak onlarca çeşit kuron vardır. Çocuk diş hekimliğinde en sıklıkla kullanılan kuronlar:

Paslanmaz çelik kuron: En eski, dünyada en sık kullanılan, en dayanıklı kuron çeşididir. Uygulaması kısa sürer. Metal olduğu için gri renklidir. Bu nedenle arka dişlerde sıklıkla kullanılmaktadır.
 
Zirkonyum kuronlar:
Son yıllarda, diş tedavilerinde estetik beklentinin artması ile doğal diş renkli zirkonyum kuronlar kullanılmaya başlanmıştır. Hem kesici hem azı dişlerinde tercih edilmektedir. Ağız dokuları ile uyumu mükemmeldir. 

 
Makaleyi Yazan Hekim: Dr. İrem Birinci
 

Dentgroup Kids Online Randevu Al
DG Klinik
01
DG Doktor
02
Doktor Seçiniz