Çocuklarda Diş Fırçalama Etkinliği

 

Diş fırçalamaya ne zaman başlanır?

Bebeğin ilk dişleri sürdükten (6 -8 ay) itibaren temizlenmeye başlanmalıdır.0-3 yaş arasında pirinç tanesi kadar florsüz macun fırçanın üzerine konularak dişler fırçalanmalıdır. Fırçalama yapılamadığı durumda ıslak bir tülbentle veya gazlı bez ile dişler temizlenmelidir. 


Diş fırçalama günde kaç kere yapılmalıdır?

Diş fırçalama sabah kahvaltıdan sonra ve akşam olmak üzere günde 2 kez yapılmalıdır. Özellikle akşam fırçalama mutlaka yapılmalı ve ardından hiçbir yiyecek veya içecek tüketilmemelidir.


Diş nasıl fırçalanır?

Fırçalama yapılırken, çocuğun yaşına uygun miktarda  macun fırçanın üzerine konulur ve fırça ıslatılmadan dişler fırçalanmaya başlanır.

 

  • Fırçayı diş etine 45 derece bakacak şekilde tutup, dişlerin dış yüzeylerini bastırmadan nazikçe  dişetinden dişe doğru dairesel hareketler yaparak fırçalanmalıdır.
  • Aynı hareketler dişlerin iç yüzeyine yapılmalıdır.
  • Alt ve üst ön dişler fırçayı dik tutarak ileri-geri fırçalanmalıdır.
  • Dişlerin çiğneme yüzeylerini (girintili ve çıkıntılı yüzeylerini) dikkatlice fırçalayıp ,en arka dişlere ulaşmaya dikkat edilmelidir.
  • Son olarak dil yüzeyi fırçalanıp ,ağız çalkalanmalıdır.

Çocukların erken yaşta el-motor fonksiyonları henüz tam gelişmediği için 8-9 yaşına kadar ( ayakkabı bağcını bağlayabilecek yaşa) anne veya baba ile beraber diş fırçalaması gerekir. Öncelikle olarak çocuğun fırçalama alışkanlığı kazanması için kendisi fırçalamalı sonrasında ebeveyn tekrar fırçalayıp bütün dişlerin tüm yüzeylerini temizlemelidir.

Hangi tip macun ve fırça kullanılmalı?

Çocuklarda 0-3 yaş arası tükürme refleksi henüz gelişmediği için pirinç tanesi kadar florsüz macun kullanılması gerekmektedir. 3 yaş sonrası ise çocuğun yaş aralığına uygun florlü macunu bezelye tanesi kadar fırçanın üzerine koyup fırçalama yapılmalıdır.
Çocuklarda fırça seçimi çok önemlidir. En arka dişlere ulaşabilmesi  ve çocuklarda öğürme refleksine sebep olmaması için küçük başlı diş fırçası kullanılmalıdır. Fırçanın ucu yumuşak veya sert değil, orta kıllı olmalıdır. Çocukların ilgisini çekebilecek resimli, şekilli fırçalar kullanılabilir.

Çocuğun diş fırçasını ne kadar sürede değiştirmek gerekir?

 Çocuklar fırçalama yaparken genellikle fırçayı ısırdıkları için kısa sürede fırça kılları eğilip yıpranmaya başlar. Bu yüzden yetişkinlerde olduğundan daha çok sıklıkta 1,5-2  ayda bir çocukların fırçalarının yenilenmesi gerekir.

Makaleyi Yazan Hekim: Dr. Meral Mimaroğlu


    

Dentgroup Kids Online Randevu Al
dentgroup Klinik
01
dentgroup Doktor
02
Doktor Seçiniz