Parmak Emmek

Bebeğim parmak emiyor, engellemeli miyim?

Emme refleksi bebeklerde doğum ile başlar, içgüdüsel bir harekettir ve iki yaşına kadar devam eder.

Eğer bu alışkanlık bu yaştan sonra da devam edecek olursa yeni gelişmekte olan ağız kas ve kemik yapıları üzerine basınç uygulayarak dişlerin yer değiştirmesine yol açar.

Zamanla üst ön kesici dişler öne doğru, alt ön kesici dişler ise geriye doğru yer değiştirir ve üst çenede " V " şeklinde bir kavis gelişir. Bu yer değiştirmeler sonrası üst ve alt ön kesici dişler arasında açıklık oluşur (open bite). Dişlerde ortaya çıkan bu şekil bozukluğun derecesi emmenin süresine, sıklığına, şiddetine ve emme sırasında parmağın pozisyonuna bağlıdır.

Parmak emme alışkanlığına ne zaman müdahale etmeliyim?

Çocuğunuz emme alışkanlığını dört yaşına kadar bırakırsa dişler arasında oluşan açıklık (open bite) kapanır. Eğer emme alışkanlığı dört yaşından sonra da devam ederse kalıcı deformasyon oluşur. Bu nedenle tedavinin zamanlaması çok önemlidir. Dişlerde oluşan şekil bozukluğu okul çağı öncesinde düzeltilmelidir.

Parmak emme alışkanlığının tedavisi nasıl yapılır?

Öncelikle çocuğunuzun kendisi bu alışkanlıktan kurtulmayı istemelidir. O istemedikçe tedavinin başarıya ulaşması zordur. Çocuk baskı altına alınmadan cesaretlendirilmeli, ödüllendirilerek pozitif yönlendirilmelidir. Ancak her şeye rağmen çocuğunuzu alışkanlığından vazgeçiremediyseniz, diş hekimine başvurarak profesyonel yardım almalısınız.