Biberon Çürüğü

Biberon çürüğü nedir?

Erken dönem çocukluk çağı çürükleri ya da diğer adıyla biberon çürükleri; bebeklerin üst keser dişlerinde başlayan ve çok çabuk ilerleyen yaygın bir çürük tipidir.

Biberon çürükleri, ilk olarak dişlerin minesinde tebeşirimsi beyaz lekelenmeler ile başlar. Zamanla mineden doku kayıpları görülür ve beyaz tebeşirimsi lekelenmelerin yerini sarı-kahve lekelenmeler alır. Çoğunlukla aile dişlerdeki çürüğü fark ettiğinde çürükler oldukça ilerlemiştir.

Biberon çürüğünde; çürüğe neden olan biberon değil, biberonun içindeki süttür. Hem anne sütü, hem de inek sütü doğal olarak bol miktarda şeker (laktoz) içerir. Bebeklerin gece yatmadan önce ya da uyku sırasında anne sütü emmesi ya da biberon ile inek sütü içmesi ile ağız içinde biriken süt, bakterilerin hızla çoğalması için uygun bir ortam oluşturur. Uykuda tükürük salınımının azalması, bakterilerin ürettiği asit karşısında minenin çözülmesini kolaylaştırır. Bu nedenle özellikle gece beslenmesi sonrası süt dişlerinin temizliğine özen gösterilmelidir.

Biberon çürüğü nasıl anlaşılır?

Biberon çürüğü genellikle üst ön (kesici) dişlerde başlar. Emme hareketi sırasında dil alt keser dişlerin üzerini örter bu yüzden biberon çürüklerinden son olarak alt keser dişler etkilenir. Dişlerin sürdüğü erken dönemde diş minelerinin zayıf olması ve diş bakımı alışkanlığının yerleşmemiş olması nedeni ile bu çürük tipi çoğunlukla hızlı yayılım gösterir. Birçok anne-baba çürüğü fark etmeleri ile tüm dişlere yayılması arasında çok kısa bir süre geçtiğinden yakınır.

Biberon çürüğünden korunmak için ne yapmak gerekir?

  • Biberon çürüğünün erken tanısı için çocuğunuzu mutlaka bir yaşından önce pedodontiste götürün.
  • Bir yaşından itibaren uykuda beslenmesine izin vermeyin.
  • Bebeğinizi dişlerini düzenli olarak her beslenmeden sonra ıslak bir tülbent veya diş fırçasıyla temizleyin.
  • Beslenme sonrasında bebeğinizin dişlerin temizleyemediğiniz durumlarda su içirin.
  • Bebeğinizin sütüne bal, reçel, pekmez gibi yüksek şeker içerikli besinler ilave etmeyin.